loading

Son Zamanlarda Şirketlerin Derdi Veri İhlali

06-09-2021 11:26    587

Şirketlerin veri ihlalleri maliyeti her geçen yıl artmaya devam ediyor. Siber güvenlik kuruluşu olan ESET pandemi sürecini de içine katarak önümüzdeki yılda kuruluşların yaşanan ihlalleri ve ihlallerin sebep olduğu maliyetleri düşürülebilmesi için değerlendirme yaptı.

 

Pandemi Dönemin, beklenmeyen, karşımıza çıkan bir kriz oldu. Covid-19'un hayatımıza girmesiyle dijital sektör'de hızlanma görüldü. Bu yüzden Şirketlerin saldırı yüzeyleri de arttı. Dikkatler ve kaynaklar da büyük öneme sahip güvenlik projelerinden uzaklaşmasına sebep oldu. IBM tarafından yayınlanan belgede veri sızıntısının Maliyeti, 2021 raporuna göz gezdirdiğimiz de pandemi sürecinin veri ihlallerinin artmasında etkisi olduğu görülmektedir. Buna karşı ise ESET uzmanları 2020’den önceki yıllardan, birkaç yılda da sızıntıların maliyetinde artış olduğunun üzerine basarak bildirmektedir.  

IBM tarafından açıklanan raporda  veri ihlali yapılan maliyetleri geçen yılın raporunda 3,86 milyon Amerikan dolarıyken, bu yıl bu maliyet yüzde 10 artarak 4,24 milyon Amerikan doları olduğunu bildirdi. 50 ila 65 milyon tutarındaki “mega ihlaller” için ise, bu maliyet 2020 yılında 392 milyon Amerikan dolarıyken,yüzde 2 artışla 401 milyon Amerikan doları seviyesine geldi. Yapılan araştırmalara göre çalıntı kullanıcı bilgileri ihlallerin en büyük sebepleri arasında yer almaktadır. Müşterilerin kişisel verileri, yani parola, internet çerezleri gibi bu olaylarıda ifşa olan en yaygın veri türlerinden ve ihlallerin yüzde 44’ünü oluşturmaktadır dedi.


Etiketler:
ADRES
  • Oruç reis Mah. Giyimkent 2.sokak No : 6
    İstanbul / Esenler

E-MAIL
  • info@comexteknoloji.com
BİZİ ARAYIN
MESAAİ SAATLERİ
  • Hafta içi : 08:30 -18:00

    Cumartesi : Kapalı

    Pazar : Kapalı